Цифрова платформа
професійної освіти

Провідник пасажирського вагона

Код: 5112

Загальна характеристика професії «ПРОВІДНИК ПАСАЖИРСЬКОГО ВАГОНУ»

Забезпечує високу культуру обслуговування пасажирів на шляху прямування поїзда та їх безпеку в аварійній обстановці. Утримує внутрішнє обладнання вагона та знімного інвентаря у справному стані. Забезпечує безпечну посадку та висадку пасажирів. Розміщує пасажирів у вагоні згідно з їх проїзними документами. Забезпечує безвідмовну роботу приладів опалення, освітлювання, вентиляції, установок кондиціювання повітря та холодильних установок. Забезпечує опалення вагонів у зимовий час і підтримує в них нормальну температуру. Регулює роботу примусової вентиляції пристроїв кондиціювання повітря, приладів освітлювання і опалення.

Стежить за роботою електрообладнання, кип’ятильника, нагріванням букс за допомогою приладу СКНБ (система контролю нагрівання букс), перевіряє роботу ручного гальма. Забезпечує пасажирів постільною білизною і чаєм. У фірмових та міжнародних поїздах додатково пропонує пасажирам чай, каву та кондитерські вироби — цілодобово. На прохання пасажирів з дітьми, інвалідів та пристарілих у фірмових та поїздах міжнародного сполучення доставляє на місце пасажиру з вагона-ресторана або буфета різну замовлену продукцію. Одержує і здає постільну білизну, продукти чайної торгівлі, забезпечує вагони паливом і водою у разі відсутності екіпірувальної бригади.

Обов’язково заправляє та прибирає постільну білизну у фірмових і поїздах міжнародного сполучення, а у пасажирських та швидких поїздах дальнього прямування — на прохання пасажирів спальних вагонів. Складає акти на зіпсовані або знищені матеріальні цінності і в установленому порядку проводить стягнення їх вартості з винних осіб. Сповіщає пасажирів про назву зупинних пунктів та тривалість стоянок поїзда на них. Надає у разі потреби першу (долікарську) медичну допомогу пасажирам. На спеціальних бланках складає звіти. Своєчасно повідомляє начальника (механіка-бригадира) поїзда про наявність вільних місць та місць, що будуть звільнені у вагонах.

Виконує вологе та сухе прибирання вагона (при цьому прибирає туалети із застосуванням дезрозчину). Навішує на вагон порядкові номери і маршрутні дошки. Заправляє твердим паливом, чистить топки і зольники від золи та шлаку. Забезпечує подавання охолодженої кип’яченої води за допомогою насоса або спеціальних пристроїв. Приймає та здає за інвентарним описом і накладними внутрішнє обладнання та знімний інвентар вагонів (згідно з посадовою інструкцією провідника пасажирського вагона).

У поїздах міжнародного сполучення провідник додатково здійснює: оформлення дорожньої відомості, митні декларації і пред’являє їх митним органам для відмітки, отримує та здає валюту, продає пасажирам плацкарт та оформлює доплатні квитанції згідно з діючими тарифами міжнародного сполучення, оформлює встановлені відмітки на проїзних документах міжнародного сполучення за вимогами пасажирів, контролює виконання встановлених для пасажирів правил під час прямування поїзда у прикордонному районі і по перегону між прикордонними станціями.

У разі обслуговування останнього вагона провідник забезпечує контроль за станом хвостових сигнальних ліхтарів. Огороджує хвіст поїзда під час зупинки у випадках: під час підходу у разі виклику пожежного поїзда, допоміжного локомотива, відбудовного поїзда. При цьому провідник хвостового вагона зобов’язаний забезпечити захист состава. Бере участь у скороченому випробуванні автогальм.


Провідник пасажирського вагона

Дисципліни за професією

  • ---